دستگاه پکیج یونیت

تصاویر مختلف از دستگاهها

دستگاه پکیج یونیت چیست ؟

از جمله دستگاههای تهویه مطبوع که توانایی ایجاد شرایط آسایش را برای پروژههای تجاری ، اداری ، صنعتی و نفت و گاز و پتروشیمی را دارد دستگاه پکیج یونیت شرکت تهویه آذرباد است با این دستگاه تامین بار برودتی ، بار حرارتی ، هوای تازه و انجام فیلتراسیون وکنترل رطوبت به نحو مناسبی انجام می شود. بدلیل ترکیب یا ادغام دستگاه هواساز و کندانسینگ یونیت به صورت یکپارچه به این دستگاه پکیج یونیت گفته می شود. تامین بار حرارتی در این دستگاه توسط کویل آبگرم ، کویل الکتریکی ، کوره هوای گرم ، کویل بخار قابل انجام است.

تجهیزات و قطعات منصوب بر روی دستگاه پکیج یونیت

دستگاههای پکیج یونیت پشت بامی دارای قسمت و تجهیزات بدین شرح می باشند:
1-الکتروفن بخش هوارسان : وظیفه به گردش در آوردن هوا را دارند. که فن ها می تواند از نوع بکوارد یا فوروارد تولید و بر روی دستگاهها نصب گردد.
2-کمپرسور : وظیفه به گردش در آوردن گاز مبرد را دارند. که می تواند از نوع اسکرال هرمتیک ، اسکرو ، پیستونی بر اساس سفارش مشتری توسط سازنده تولید گردد.
3- کندانسور : وظیفه انتقال گرمای جذب شده ناشی از کمپرس گاز مبرد توسط کمپرسور را به هوای آزاد دارد. که پس از انتقال گرما ، گاز مبرد تغییر فاز داده و به مایع مبرد تبدیل می شود.
4- تانک ریسیور: وظیفه جمع آوری مایع مبرد خروجی از کویل کندانسور را دارد استفاده از این تجهیز در پکیج یونیت های هواخنک الزامی است ابعاد این مخزن باید به اندازه ای باشد که بخش قابل توجه ای از مبرد در فاز مایع در داخل آن قابل جمع آوری باشد.
5- کویل گرمایشی : وظیفه انتقال گرما را به هوای در گردش دارد.
6- کویل سرمایشی DX : وظیفه انتقال سرما را به هوای در گردش دارد.
7-شیر انبساط Expansion valve : وظیفه کاهش فشار مایع مبرد تا لحظه ورود به اواپراتور و تزریق مایع مبرد با دبی لازم به اواپراتور را دارد این تجهیز می تواند از نوع ترموستاتیک یا الکترونیک مورد استفاده قرار گیرد .
8-فیلتراسیون : بسته به نوع پروژه از فیلتراسیون متعدد استفاده می گردد این فیلترها شامل : فیلتر آلومینیومی ، فیلتر کفی پلیتد ، فیلتر کیسه ای می باشد.
9-بدنه و استراکچر: استراکچر پکیج یونیت ها معمولا از نوع پروفیل آلومینیومی به همراه کرنر یا مقاطع ورق گالوانیزه خمکاری شده با پانلهای بدنه از جنس ورق گالوانیزه گرم می باشد که پانلهای بدنه پس از ساخت رنگ آمیزی می گردند.
10-دمپرها : دمپرهای هوای تازه ، برگشت بر روی بخش هواساز نصب می گردد این دمپرها ازنوع پروفیل آلومینیومی و پره های AIR FOIL به OPPOSED BLADE می باشند.
11-شاسی : شاسی دستگاه از جنس ناودانی فابریک استاندارد یا مقاطع ورق گالوانیزه مستحکم فرم داده شده می باشند.
12-درب بازدید: جهت دسترسی به فیلترها و الکترو فن درب های بازدید در نظر گرفته می شود.
13-جعبه اختلاط هوا : جهت اختلاط هوای تازه و برگشت از پلنوم مناسب در ورودی بخش هوارسان استفاده می گردد.
14-رطوبت زن : بسته به نوع پروژه از انواع رطوبت زنهای STEAM GRID-SPRY TYPE-FOG NOZELE-PAN TYPE استفاده می گردد.
15-المیناتور : قطره گیر ELMINATOR جهت جذب قطرات ناشی از تقطیر آب بر روی کویل سرمایشی در مناطق با رطوبت نسبی بالا استفاده می گردد.
16-کنترلر فشار بالا و پایین: پرشر سوییچ یا سنسور فشار بالا و پایین در مسیر گاز مبرد مورد استفاده قرار می گیرد عملکرد یا فالت این تجهیزات مشکل احتمالی در زمان بهره برداری را اعلام می کند. همچنین فن های کندانسور بسته به نیاز با دریافت سیگنال از High pressure switch یا پرشر ترانسمیتر به مدار وارد و خارج می شوند.
17-آنتی فریز: تجهیز آنتی فریز جهت کنترل مضاعف و جلوگیری از یخ زدن آب درگردش کویل گرمایشی یا یخ زدگی کویل dx مورد استفاده قرار می گیرد آلارم این تجهیز به معنی احتمال افت فشار آب ، عدم عبور آب درگردش یا گرفتگی فیلترها یا عدم عبور هوا با دبی مناسب و ... می باشد.
18-ترموستات یا سنسور دما : به منظور کنترل بار برودتی این تجهیز در مسیر هوای برگشت نصب می گردد تا مادامیکه دمای هوای برگشتی از دمای set point ترموستات بالاتر باشد کمپرسور ها روشن خواهد بود و به محض پایین رفتن دمای هوای برگشت، کمپرسورها به صورت مرحله ای یا تدریجی از مدار خارج خواهند شد.
19-تابلو برق: تابلو برق دستگاه شامل کلید های حرارتی و مینیاتوری ، بیمتال ها ، تایمر، چراغهای سیگنال ،رله ها یا کنترلر و سایر اقلام برقی دیگر می باشد که وظیفه کنترل اجزای دستگاه را بعهده دارد.
20-الکتروفن کندانسور: الکتروفن های کندانسور هوایی با سایز و تعداد مناسب بر اساس طراحی دستگاه انتخاب و نصب می گردند. این تجهیز به صورت اجباری گرمای کویلهای کندانسوری را به هوای بیرون انتقال می دهد.
21-فیلتر درایر: این تجهیز به منظور جذب ذرات و رطوبت موجود در مدارات نصب می گردد.

بهترین سازنده دستگاه پکیج یونیت

فارغ از اینکه چه شرکتی بهترین سازنده دستگاه پکیج یونیت است می توان گفت بهترین دستگاههای پکیج یونیت می بایست دارای شرایط و مشخصات زیر باشد:
1-کویلهای گرمایشی آبگرم با کیفیت بالا تولید شده باشد و بهتر است با لوله های سایز 5/8 اینچ با مدار بندی مناسب به نحوی که افت فشار آب در محدوده 1 الی 4 فوت ستون آب قرار گیرد و سرعت عبور هوا در محدوده 500FPM باشد و توانمندی تامین بار گرمایی مورد نیاز را داشته باشد .
2-کویلهای سرمایشی DX با کیفیت بالا تولید شده باشد و بهتر است با لوله های سایز 5/8 اینچ با مدار بندی مناسب به نحوی که افت مبرد در کمتر از 4PSI باشد و سرعت عبور هوا در محدوده 500FPM باشد و توانمندی تامین بار سرمایشی را داشته باشد.
3-در مناطق حاره ای با خوردگی بالا کویلها با پوشش ضد خوردگی پوشش دهی شود .
4-فن های مورد استفاده با بالانس استاتیکی و دینامیکی در حضور خریدار تحویل مشتری گردد.
5-ساختار داخلی و بدنه ها به گونه ای باشد که در حین کارکرد دستگاه ایجاد دفرمگی و سرو صدا نکند.
6-دسترسی به المانهای داخلی به آسانی صورت گیرد.
7-رنگ آمیزی بدنه متناسب با محیط بهره برداری انجام شود.
8-سطح صدای دستگاه در حین کار پایین و در محدوده 70~85 دسی بل باشد.
9-عایق بدنه از جنس مواد معدنی نظیر پشم سنگ باشد.
10-سینی درین مناسب زیر کویلها نصب شده باشد.
11-دمپرهای opposed blade با قابلیت نصب موتور نصب شده باشند که باید دمپرها در وضعیت بسته هوابند باشند.
12-برای بخش های مختلف درین نصب شده باشد.
13-فیلترها با ابعاد استاندارد نصب شده باشد تا بهره بردار بتواند به آسانی از برندهای سازنده فیلتر یدکی آنها را تامین کند.
14-سازنده دستگاه دارای سابقه تولید قوی باشد و تحقیق گردد دارای کارخانه تولیدی مقیم و با گواهی های لازم باشد. ممکن است افرادی به صورت موقت و غیر مجاز اقدام به تولید دستگاهها با قیمت پایین نمایند که این افراد احتمالا در آتیه امکان ارائه خدمات پس از فروش را نخواهند داشت و به لحاظ تغییر شغل تامین ماتریال و دریافت خدمات پس از آن از آنها مقدور نخواهد بود.
15- دقت شود تمامی اجزای اصلی معرفی شده بر روی دستگاه نصب شده باشد فقدان هر تجهیز دستگاه را آسیب پذیر خواهد نمود.
16-گاز مبرد مورد استفاده در دستگاه مناسب شرایط محیطی پروژه یا ساختمان انتخاب شده باشد. توضیح اینکه گاز مبرد R134a بهترین مبرد برای مناطق گرم و حاره ای نظیر شهرهای جنوبی و بیابانی ایران می باشد که دارای فشار کاری پایین و استهلاک کم خواهد بود . و همچنین گاز مبرد R407c وR22 برای مناطق سرد سیر و نیمه معتدل نظیر تهران ، اراک ، مشهد ، اصفهان ، شیراز ، تبریز و ... مناسب خواهد بود لیکن به لحاظ OZONE FRINDLY بودن گاز مبرد R407c توصیه می گردد. گاز مبرد R410a به لحاظ فشار کاری بسیار بالا و استهلاک بالا به هیچ وجه مناسب شرایط حاره ای و شهرهای گرم نظیر تهران ، مشهد ، کرمان ، اصفهان ،شیراز ،سمنان و مشابه نبوده و استفاده از این مبرد صرفا در دستگاههایی که در شهرهای شمالی ایران نظیر رشت ، ساری ، اردبیل که دمای خشک محیط آنها کمتر از 35 درجه سانتیگراد است توصیه می گردد.

از چه شرکت های دستگاه پکیج یونیت خریداری کنیم؟

1-شرکت هایی که حداقل پانزده سال سابقه تولید داشته باشند.
2-شرکت هایی که دارای کارخانه با وسعت مناسب با توجه به قیمت دستگاهها داشته باشند.
3-شرکت هایی که دارای مدیران توانمند و فنی با سابقه تولید باشند.
4-شرکت هایی که توان مالی تولید دستگاه را داشته باشند.
5-شرکت هایی که خود سازنده و طراح اواپراتور و کندانسور دستگاه باشند.
6-شرکت هایی که در کارخانه خود کویل سازی دارند .
7-شرکت هایی که در تحویل مدارک مهندسی نظیر نقشه های تابلو برق ، مدارک بهره برداری توانمند هستند.
8-شرکت هایی که توانمندی ارائه خدمات پس از فروش محصولات خود را داشته باشند.

سوالات در خصوص پکیج یونیت

1- دستگاه پکیج یونیت برای چه ساختمانها و پروژههای مناسب است ؟
پاسخ: دستگاه پکیج یونیت بهترین گزینه برای پروژههای تجاری با وسعت بالا و فضای تفکیک نشده ، اتاق های برق پتروشیمی ها و پالایشگاهها ، مساجد ، حسینه ها ، آمفی تئاترها ، فضات اداری بزرگ تفکیک نشده است.
2- برای خرید دستگاه پکیج یونیت چه اطلاعاتی باید به سازنده داده شود؟
پاسخ: اطلاعات زیر باید تهیه و به سازنده اعلام شود.
-بار برودتی کل
-بار حرارتی
-دبی هوا
-افت فشار خارجی
-نوع مبرد
-نوع فیلتراسیون مورد نیاز دستگاه
-دمای خشک محیط
-میزان هوای تازه و برگشت
3-محل نصب دستگاه پکیج یونیت باید چه شرایطی داشته باشد؟
پاسخ: به لحاظ نیاز به هوای آزاد محیط جهت کندانسور دستگاه باید در محیط بیرون از ساختمان نصب شود . محل نصب باید بگونه ای باشد که دسترسی به قطعات و انجام سرویس و نگهداری به آسانی انجام شود. این دستگاه می تواند بر روی پشت بام ، روی زمین با فونداسیون مناسب نصب شود. توجه داشته باشید هوای تازه به اندازه نیاز فن های کندانسور جهت خنک سازی کندانسور لازم است. فضای بسته و پارکینگ به هیج وجه محل مناسبی برای نصب این دستگاه نمی باشد.

چرا از شرکت تهویه آذرباد دستگاه پکیج یونیت بخریم؟

1-بکار گیری بهترین برند کمپرسور ، فن ، قطعات برقی ، کنترلی و مکانیکی با انتخاب مشتری
2-طراحی اواپراتور و کندانسور بر اساس استاندارد ASHREI و تست در حضور مشتری
3-طراحی دستگاه به نحوی که بالاترین COP ممکن با توجه نوع کمپرسور را دارد.
4-این شرکت یک تولید کننده با سابقه بیش از 18 سال است.
5-بهترین مبرد را با توجه به شرایط محیط پروژه در نظر می گیرد.
6-ابعاد و ساختار دستگاه بهینه ترین حالت ممکن را دارد.
7-کارخانجات این شرکت به آسانی توسط مشتریان قابل بازدید است.

برخی از پروژهها که دستگاه پکیج یونیت شرکت تهویه آذرباد در آنها نصب شده است.

مرکز خرید لیدوما
چیلر هواخنک با کمپرسور اسکرال تهویه آذرباد
پروژه بانک ملت شهرک غرب
مرکز تجاری آفتاب - مشهد
TAHVIEH AZARBAD
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟